SCENARIUSZ ZAJĘC Z DNIA 14.IX.2004.
3-LATKI ZAJĘCIA DOPOŁUDNIOWE
TEMAT BLOKU:,,Trzylatki jedzą samodzielnie”
TEMAT DNIA: ,,Jemy samodzielnie”
CELE OGÓLNE:
-zwracanie uwagi na prawidłowe zachowanie się przy stole;
-zawarcie z dziećmi umów: przy posiłku nie kręcimy się, nie rozmawiamy;
-ukazanie skutków niewłaściwego zachowania się przy stole- zaplamienie serwety,
-zachęcanie dzieci do samodzielnego jedzenia;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-dziecko zna skutki niewłaściwego zachowania się przy stole- rozlanie zupy;
-dziecko przestrzega zawartych umów dotyczących zachowania się przy stole;
-dziecko potrafi samodzielnie spożywać posiłek;
METODY:
-oglądowa-pokaz;
-słowna-opowiadanie nauczycielki według własnego pomysłu;
-zajęcia praktyczne;
FORMY:
-praca z całą grupą;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-4 lalki; 4 nakrycia dla lalek; (komplet: talerz, kubek, łyżeczka,) stolik, 4 krzesełka, dzbanek z płynem .
RODZAJE AKTYWNOŚCI:
- ruchowa, słowna:
-1-
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I.1. Nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę na temat tego, kto w domu przygotowuje śniadanie oraz z czego składa się nakrycie.
-Kto w waszym domu przygotowuje śniadanie?
-Co lubicie jeść na śniadanie?
-Co jest nam potrzebne do tego, aby na śniadanie zjeść mleko z płatkami- jakie nakrycie musimy przygotować?
2. Zabawa dydaktyczna ,,Nakrywamy do śniadania” według Z. Bogdanowicz.
Nauczycielka zaprasza dzieci do kącika lalek. W kąciku stoi stolik.
Nauczycielka prosi dzieci o przyniesienie po jednej lalce. W tym czasie kładzie po każdej stronie stołu jadalnego, na miejscach, które mają zająć lalki, po jednym, różnym przedmiocie z kompletu śniadaniowego , a więc: talerzyk , kubek, łyżeczkę. Dzieci rozmieszczają lalki na krzesełkach i oceniają braki w nakryciu. Nauczycielka prosi, by posłuchały , co lalki im powiedzą: ,, Posłuchajcie uważnie i powiedzcie o co każda z lalek prosi”.
Dzieci przysuwają się- każde do swojej lalki i udając, że słyszą ich szept, powtarzają życzenie i kolejno idą przynieść brakujący element nakrycia. Po powrocie dowiadują się ponownie, czego lalkom brakuje i znowu przynoszą następny przedmiot. Gdy nakrycia zostały uzupełnione, lalki mogą zabrać się do jedzenia i picia. Następnie dzieci myją naczynia, składają do lalczynego kredensu.
-2-