Konspekt dla klasy II
Temat: Zabawy i gry ruchowe
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Jastrząb i kury- zabawa bieżna.
2. Skoki żabki - zabawa skoczna.
3. Zagubiony kotek - zabawa słuchowa.
Motoryczność: Kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacji ruchowej.
Wiadomości: Znajomość zasad przepisów zabaw i gier ruchowych.
Wychowawcze: Wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego.
Miejsce zajęć: Sala gimnastyczna.
Data: 15.09.2003
Klasa: II b, II a
Tok lekcji |
Zadania Szczegółowe |
Czas |
Metody |
Środki pomocnicze |
1. Organizacja
2. Zabawa orientacyjno porządkowa
3. Zabawa na czwora- kach.
4. Zabawa skoczna.
5. Zabawa słuchowa.
6. Zabawa bieżna.
7. zabawa ze śpiewem.
8. Zabawa rzutna.
9. Zakończenie lekcji. |
Zbiórka w szeregu, podanie zadań lekcji, podział na zespoły.
„Znajdź swój kolor” - dzieci otrzymują szarfy według kolorów. Biegają w dowolnych kierunkach. Na sygnał „stój” zatrzymują się. Gdy nauczyciel podnosi rękę, biegną szybko do swoich kolorów i ustawiają się parami.
„Kocięta z piłeczkami” - dzieci w luźnej gromadce w przysiadzie podpartym. Prowadzący rozsypuje kolorowe piłeczki na podłodze. Dzieci jak kotki na czworakach dobiegają do piłeczek i bawią się nimi. „Skoki żabki” - żabki skaczą z miejsca na miejsce. Na sygnał zatrzymują się w przysiadzie podpartym i kumkają lub rechoczą, po czym dalej podskakują.
„Zagubiony kotek” - siedzące w kole dzieci (kotki) opuszczają główki, jedno z nich miauczy cichutko, podczas gdy drugie, wyznaczone dziecko wsłuchuje się w głos zagubionego kotka i stara się go znaleźć. Odnaleziony kotek idzie na miejsce szukającego.
„Jastrząb i kury” - w narysowanym z boku kole stoi jastrząb oznaczony szarfą. Dzieci biegają. Na sygnał wylatuje jastrząb i łapie biegające kury. Kura, która wykona przysiad podparty z głową schowaną na kolana jest bezpieczna. Jastrząb nie może jej dotknąć.
„Nasze dzieci” - dzieci zaczynają śpiewać piosenkę i w czasie pierwszej zwrotki dobierają się parami. Pary ustawiają się jedna z drugą ciągle maszerując w miejscu. Przy śpiewaniu drugiej zwrotki, pary maszerują dokoła sali.
„Podrzucanie i chwytanie piłek” - dzieci podrzucają piłeczki do góry na coraz większą wysokość i chwytają je oburącz. Gdy rzuty i chwyty są dość pewne, tę samą czynność urozmaicamy polecając klasnąć.
Swobodny marsz, spacer po sali, ćwiczenia oddechowe. Omówienie lekcji, podanie zadania domowego. |
5 min
5 min
5 min
5 min
5 min
6-7 min
3-4 min
5 min
5min |
-
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - naśladowcza
Metoda zabawowo - naśladowcza.
Metoda zabawowo - naśladowcza.
Metoda zabawowo - naśladowcza.
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - klasyczna. |
-
szarfy
Kolorowe piłeczki
-
-
szarfa
piłeczki
|
Prowadzący: Paweł Czyżowski